Dlaczego technologia cięcia laserowego jest tak poszukiwana?

Byadminx

Dlaczego technologia cięcia laserowego jest tak poszukiwana?

Cięcie laserowe to proces, w którym materiały (na przykład drewno lub plastik) są cięte z dużą prędkością w skomplikowane wzory. Szybkość i dokładność cięcia laserowego sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla wielu zastosowań w produkcji przemysłowej. Niezależnie od tego, czy chcesz produkować skomplikowane wzory, cięcia, które muszą być proste i spójne, czy też ostre krawędzie na wielu częściach, odpowiednie rozwiązanie w zakresie cięcia laserowego może pomóc osiągnąć cel projektu. Ten artykuł przedstawia 5 powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w nową wycinarkę laserową. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej…

Perfekcja i dokładność

Cięcie laserowe tworzy perfekcyjne cięcia z dokładnością do 0,02 mm, która jest znacznie wyższa niż w przypadku innych metod cięcia. Ponieważ systemy laserowe są sterowane komputerowo, prędkość może być kontrolowana i dostosowywana do każdego zadania. Dokładność wynika z tego, że długość fali lasera jest precyzyjnie dostrojona do grubości materiału. Zmniejszona szerokość cięcia i brak ostrza oznacza, że prawdopodobieństwo rozerwania materiału jest mniejsze. Aby jeszcze bardziej zwiększyć dokładność, systemy cięcia laserowego mogą być wyposażone w oprogramowanie do cięcia. W zależności od oprogramowania można ustawić różne parametry cięcia, takie jak prędkość czy szerokość linii. Jeśli chodzi o perfekcję, niewiele innych metod może się z nią równać. Efektem końcowym cięcia laserowego jest prawie zawsze dokładna replika oryginalnej części.

Szybka i precyzyjna produkcja

Prędkości cięcia laserowego są zazwyczaj w zakresie 5-20 metrów na minutę, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla krótkich serii. W niektórych przypadkach prędkość cięcia można zwiększyć jeszcze bardziej, w zależności od ciętego materiału. Systemy cięcia laserowego są wyposażone w wysoce precyzyjne soczewki, które zostały zaprojektowane w celu zapewnienia, że materiał jest oświetlany za pomocą precyzyjnej długości fali, co pozwala laserowi na przecięcie materiału. Zapewnia to precyzyjne cięcia, niezależnie od materiału. Produkcja części na dużą skalę nie musi już być procesem czasochłonnym. Systemy cięcia laserowego są w stanie produkować części o dowolnej długości, z wielu części. Nawet najbardziej złożone struktury produkcyjne mogą być tworzone w tym procesie.

Różnorodność materiałów

Laserowe systemy tnące mogą być wykorzystywane do cięcia szerokiej gamy materiałów. Drewno i twarde tworzywa sztuczne to tylko dwa przykłady. Ale proces ten może być również wykorzystywany do przecinania szerokiej gamy metali, w tym stali i aluminium. Jeśli celem jest produkcja części z określonego materiału, można również zdecydować się na systemy cięcia laserowego, które pracują z kompozytami. Należą do nich włókna węglowe, drewno balsa i polimery. Co więcej, materiały, które są zjadane lub niszczone przez ciepło, takie jak PTFE (teflon) i polietylen, mogą być cięte za pomocą systemów laserowych. Dzięki temu proces ten jest odpowiedni do zastosowań w przemyśle lotniczym, samochodowym i medycznym.

Wysoka wydajność

Ulepszona produkcja oznacza, że możesz teraz wyprodukować więcej części przy mniejszym wysiłku. Lasery są w stanie przeciąć szeroki zakres materiałów, co pomaga zwiększyć produktywność. Duże prędkości cięcia i skomputeryzowane sterowanie oznaczają również wzrost wydajności. Jest to szczególnie przydatne przy produkcji na dużą skalę, gdzie potrzeba mniej osób do obsługi urządzeń tnących. Większość systemów cięcia laserowego można zaprogramować tak, aby zwiększyć lub zmniejszyć prędkość cięcia w zależności od zadania. Taka elastyczność pozwala na maksymalizację procesu produkcji, przy jednoczesnej minimalizacji zużycia materiału.

Bezodpadowa produkcja

Zastosowanie systemów laserowych skutkuje bardzo małą ilością odpadów materiałowych. Laser przecina materiał i tworzy wzór, który może być następnie ponownie wykorzystany. Podczas procesu powstaje zazwyczaj bardzo mało pyłu, ponieważ materiał jest rozgrzewany do temperatury gazu, a następnie schładzany. Można sprawdzić na stronie Kelmet, że oznacza to, że powstaje mniej pyłu, co oznacza mniejszy wpływ na środowisko. W niektórych przypadkach, wiązka lasera może być przekierowana w celu wycięcia wzoru bez generowania ciepła. W takim przypadku wiązka laserowa może być ponownie wykorzystana bez generowania jakichkolwiek odpadów.

 

Zastosowania

Systemy cięcia laserowego mogą być doskonałym wyborem dla szerokiego zakresu zastosowań. Obejmują one produkcję desek kreślarskich w inżynierii mechanicznej, tworzenie modeli w architekturze oraz prototypowanie produktów w elektronice. W tych branżach, cięcie laserowe jest idealne do produkcji skomplikowanych wzorów z dużą dokładnością. Można tworzyć skomplikowane projekty, które byłyby trudne do wykonania innymi metodami. Na przykład, można używać cięcia laserowego do tworzenia bardzo dokładnych kół zębatych, gdzie precyzja ma kluczowe znaczenie. Jest to idealne rozwiązanie dla takich zastosowań jak sprzęt medyczny, części lotnicze lub robotyka.

About the author

adminx administrator