Terapia w nurcie integracyjnym. Na czym polega?

Byadminx

Terapia w nurcie integracyjnym. Na czym polega?

W obecnych czasach uważa się, że psychoterapia to podstawa w przypadku kłopotów związanych ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Na dodatek określa się ją jako bardzo skuteczną, co jest ogromnym pocieszeniem dla osób, które borykają się z problemami natury emocjonalnej.

Który rodzaj terapii jest najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli czujesz, że masz problemy z emocjami, stresem i nie potrafisz sobie z tym sama poradzić to zdecydowanie warto poszukać pomocy u terapeuty. Kiedy zaczniesz już poszukiwania zapewne będziesz się zastanawiać jaką terapię wybrać. Dla osób, które nie miały nigdy styczności z psychoterapią ten temat może się wydawać trudny i skomplikowany. Do jakiego terapeuty się wybrać: psychoanalitycznego, egzystencjonalnego czy może poznawczo-behawioralnego? Cel pracy terapeuty jest taki sam- pomóc pacjentowi. Jedynie metody różnią się od siebie.

 

Głowa znak zapytania

Według badań żaden nurt nie jest lepszy od drugiego, jednak najlepiej formę terapii dobrać indywidualnie do potrzeb pacjenta. Każdy pacjent ma inne problemy, inne podłoże kłopotów, dlatego nie da się ustalić jednej metody, która zadziała na wszystkich równie dobrze.

Psychoterapia integracyjna

Psychoterapia integracyjna polega na połączeniu istniejących podejść/nurtów. Terapeuta, który działa na zasadach psychoterapii integracyjnej sam dobiera nurt adekwatnie do problemów i podłoża kłopotów swojego pacjenta.

Terapia w nurcie integracyjnym polega na identyfikacji kwestii, które negatywnie wpływają na emocje i uczucia pacjenta. Dzięki pracy z terapeutą pacjent wzmacnia swoją pewność siebie, uczy się nowych zachowań i reakcji na pojawiające się problemy i trudności.

Dodatkowo terapia pomaga zmienić myślenie na swój temat, modyfikuje wewnętrzny głos osoby chorej oraz uczy jak pracować nad sobą. Podstawą w owocnej terapii jest dobry kontakt z terapeutą, wzajemny szacunek i zaufanie.

 

Logo genezaPsycholog Tychy

tel. 600 100 256
e-mail: gabinet.geneza@gmail.com

 

About the author

adminx administrator

You must be logged in to post a comment.