Kilka słów na temat szkła

Byadminx

Kilka słów na temat szkła

Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe bez uwzględnienia tego wyjątkowego materiału jakim jest szkło. Jak duże zastosowanie ma on w projektowaniu budynków?

Szkło jest znane budowniczym już od setek lat. Obecnie dzięki nieustannie rozwijającej się technologii produkcyjnej możliwe jest jeszcze wydajniejsze korzystanie z tego wyjątkowego materiału. W różnych projektach stosuje się nie tylko zwykłe szkło, ale też laminowane szkło, szkło klejone a także szkło artystyczne. Od niedawna dość często wykorzystywanym materiałem stanowiącym zastępnik szkła jest poliwęglan, niemniej szkło w dalszym ciągu jest budulcem niezwykle często stosowanym.

Jakie typy szkła w budownictwie?
Zastanawiając się nad uwzględnianiem szkła w budowie nowoczesnych domów rzecz jasna w pierwszej kolejności zapewne przypomną nam się okna. I rzeczywiście w rozmaitych przegrodach tego rodzaju szkło wykorzystuje się najczęściej. Warto jednak wiedzieć, że obecnie stosowane okna ze szklanymi szybami są o wiele bardziej skuteczne niż jeszcze pół wieku temu. Jaka jest przyczyna? Otóż rzecz rozchodzi się właśnie między innymi o zastosowane szkło. Obecnie powszechnie wykorzystuje się przeszklenia składające się z kilku sklejonych ze sobą cienkich tafli, dzięki czemu są one mniej wrażliwe na urazy mechaniczne. Istotnym plusem szkła warstwowego jest także lepsza izolacja termiczna. W dobie zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności cieplnej pełnią bardzo dużą rolę. W kwestii właściwości izolacyjnych omawianego materiału warto także pamiętać o izolacji akustycznej. Grube warstwowe szkło wydajnie wygłusza wnętrze, dzięki czemu nawet mieszkając w sercu dużego miasta można napawać się spokojem i ciszą.

Ze szkła produkuje się też wspaniale prezentujące się drzwi, balustrady a nawet ścianki działowe. Szkło odznacza się wspaniałą ,zdolnością, poprawiania walorów estetycznych obiektu, w którego architekturze zostaje zaprojektowane.

Szkło w wystroju wnętrz
Materiał jakim jest szkło towarzyszy nam nie tylko na etapie samej budowy budynku, lecz też w trakcie wykańczania jego wnętrza. Często być może nie zwracamy na to uwagi, ale rzeczywiście korzystamy z różnego typu szkła niemal na każdym kroku. Jednym z popularnych zastosowań szkła we wnętrzach są lustra. Oczywiście nie wyobrażamy sobie bez chociaż jednego lustra łazienki oraz przedpokoju. Niemniej jak najbardziej uwzględnia się je także w sypialniach, pokojach dziecięcych, a nawet kuchniach. A odnośnie kuchni – co raz bardziej popularne są szklane panele na ścianę, które stosuje się na ścianach zamiast ceramicznych płytek. Hartowane szkło jest niepodatne na podwyższone temperatury i łatwe w czyszczeniu dzięki czemu idealnie sprawdza się w takiej roli.

About the author

adminx administrator